Миколаївська обласна
державна адміністрація
Важлива інформація для громадян, вимушених залишити свої оселі.

Листи мешканців Миколаївщини з нацистської неволі зберігаються в держархіві Миколаївської області

Новий порядок" нацистів, установлений ними на Миколаївщині після її окупації в 1941 році, передбачав насильницьке вивезення молоді 1924-1927 років народження на примусові роботи до Рейху та окупованих країн Західної Європи. За відмову їхати 16-20-річних хлопців і дівчат карали тюремним ув’язненням, а в разі доведення саботажу – розстрілом.
Людей вивозили товарними вагонами. Унаслідок хвороб майже 20 відсотків помирали по дорозі. Уродженці Миколаївщини працювали у Німеччині, Австрії, Польщі та інших країнах на підприємствах, у сільському господарстві.
За неповними даними було вивезено 45,5 тисячі мешканців області (без урахування районів, що увійшли до Миколаївської області 1954 року), з яких понад 5 тисяч – мешканці міста Миколаєва.
З нацистської неволі молодь писала листи, які жорстко цензурувалися нацистами. Колекція листів мешканців Миколаївщини з нацистської неволі нині зберігається в Державному архіві Миколаївської області. Згідно із законодавством України по завершенню 75-річного терміну з дня створення документів, які містять інформацію про особу конфіденційного характеру, такі документи стають відкритими для досліджень і можуть бути уведені до наукового обігу без обмежень.
За документами Державного архіву Миколаївської області
Перелік ілюстрацій:
Примусове вивезення жителів Миколаївщини до Німеччини, 1943 р. Фото.
Лист Зелінської Євгенії, насильно вивезеної на примусові роботи до Німеччини, від 12 вересня 1943 р. На 2 аркушах.
1 аркуш
2 аркуш