Миколаївська обласна
державна адміністрація
Важлива інформація для громадян, вимушених залишити свої оселі.

Ушанування та увічнення пам’яті героїв Другої світової війни на Миколаївщині

На початку квітня 1944 року відгриміли бої на Миколаївщині, фронт просунувся далі на Захід, а на звільненій від нацистів землі лишилося багато могил..., у яких були поховані й мирні мешканці області, й військовослужбовці, загиблі під час оборони у червні 1941 року та під час звільнення у березні-квітні 1944 року, і учасники підпільно-партизанського руху, вбиті під час окупації.
Уже у травні 1944 року виконавчі комітети місцевих Рад прийняли постанови щодо впорядкування могил та увічнення пам’яті воїнів, які загинули в боях у серпні 1941 року та під час визволення населених пунктів у березні-квітні 1944 року, а також осіб, які брали участь у підпільно-партизанському русі під час окупації.
Постановою виконкому Миколаївської обласної Ради депутатів трудящих від 11 липня 1945 року № 2024 про збереження та охорону історичних пам’ятників місць боїв, воєнних кладовищ, братерських та індивідуальних могил загиблих воїнів на території Миколаївської області головам райвиконкомів було надано доручення терміново впорядкувати могили військовослужбовців, забезпечити їх охорону, встановлення пам’ятників, а також нанести поховання на мапи районів із повним описанням та характеристикою.
У повоєнні роки та протягом наступних десятиріч місцеві органи влади продовжували приймати постанови та рішення, що стосувалися збереження пам’яті про народний подвиг у боротьбі із нацистською навалою. У документах, що зберігаються в державному архіві Миколаївської області, є численні відомості про відзначення та вшанування пам’яті героїв Другої світової війни, у тому числі про встановлення пам’ятників, обелісків, меморіальних комплексів та дошок, упорядкування поховань, присвоєння навчальним закладам області імен героїв та учасників Другої світової війни, перейменування вулиць на пошану їх славетного подвигу.

З фото колекції Державного архіву Миколаївської області

Перелік фотографій:
1. Пам’ятник воїнам, загиблим 1944 року на Ковалівсько-Андріївському плацдармі, с. Ковалівка Новоодеського району Миколаївської області, 1969 рік (фотодокументи, оп. 1, од. зб. 10351)
2. Пам’ятник Герою Радянського Союзу Сивкову Вадиму Олександровичу у с. Явкіне Баштанського району Миколаївської області, загиблому 15 березня 1944 року, не датовано (фотодокументи, оп. 1, од. зб. 12309)
3. Пам’ятник на честь героїв 23-го танкового корпусу біля смт Казанка Миколаївської області, 9 травня 1972 року (фотодокументи, оп. 1, од. зб. 20752)
4. Урочистості з нагоди Перемоги в м. Казанка Миколаївської області. 9 травня 1968 рік