Миколаївська обласна
державна адміністрація
Важлива інформація для громадян, вимушених залишити свої оселі.

Промисловість

Миколаївська область–один з високорозвинених індустріальних регіонів України.

Для промислового комплексу області характерна висока концентрація підприємств в південному (суднобудування, машинобудування, кольорова промисловість) та північному регіонах (електроенергетика, машинобудування).В загальнодержавному поділі на частку промислового комплексу області припадає 2,5% реалізованої промислової продукції. В обсязі галузей виробництва України питома вага виробництва електроенергії області відповідно займає 3,1%, металургійного виробництва та виробництво металевих виробів – 2,3%, машинобудування – 5,1%, легкої промисловості – 7,1%, харчової промисловості – 3,5 %.

У 2009 році на Миколаївщині вироблено у натуральному виразі (у % до обсягів України):

 • 72,0% - дитячих соків;
 • 100% – газових турбін;
 • 47,5% – фруктових та овочевих соків, нектарів;
 • 27,9% – дубленої без подальшої обробки шкіри;
 • 43,4% – обробленої після дублення (чи обробленої під пергамент) шкіри;
 • 20,1% – продукції атомної електроенергетики;
 • 18,3% – сиру свіжого неферментованого та кисломолочного;
 • 12,3% – виноградного вина;
 • 20,6% – овочів консервованих натуральних;
 • 13,9% – згущених молока і вершків;
 • 6,4% – цементу.

Слід зазначити, що у 2009 році всі газові турбіни були вироблені у Миколаївській області,випуск газових турбін збільшено на 24%.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНА ГАЛУЗЬ

Електроенергетична галузь області представлена 326 електростанціями, загальною потужністю понад 3,1 млн.кВт. Основою енергетичної галузі регіону є ВП НЕК "Енергоатом" "Южно-Українська АЕС", частка якої в загальних обсягах виробництва електроенергії області досягає 99%.

МАШИНОБУДІВНА ГАЛУЗЬ

Машинобудівна галузь промислового комплексу Миколаївської області являється провідною галуззю регіону. До цієї галузі входить 3 потужних підприємства суднобудування, низка підприємств, які забезпечують виробництво суднового обладнання та інші підприємства машинобудування, з яких найпотужнішим є ДП НВКГ "Зоря"-"Машпроект", що виготовляє багатопрофільні газотурбінні двигуни, які використовуються як для обладнання кораблів та суден, так і для транспортування природного газу та виробництва електроенергії.

СУДНОБУДУВАННЯ

Суднобудування визначає специфіку промислового комплексу Миколаївщини. Найбільшими підприємствами цієї галузі є три суднобудівні заводи, розташовані в м. Миколаїв: ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", ДП "Суднобудівний завод ім. 61 комунара" та ВАТ "Wadan Yards Оkеаn". Основною продукцією цих потужних підприємств є танкери, суховантажні судна , контейнеровози, рефрижератори, траулери, плаваючи готелі, катери тощо.

КОЛЬОРОВА МЕТАЛУРГІЯ

Кольорова металургія представлена одним із найбільших в Європі підприємств кольорової промисловості - ТОВ "Миколаївським глиноземний завод", який виробляє більш 1,4 млн. тон глинозему на рік. Понад 90,0% своєї продукції завод експортує в інші країни.

ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Харчова промисловість - одна з провідних галузей економіки області, яка представлена700 підприємствами. На базі переробки сільськогосподарської сировини розвинена молочна промисловість, робота підприємств якої забезпечує випуск 14,9 тис. тонн молока, 3,9 тис. тонн вершкового масла (жирністю до 85%), 12,3 тис. тонн сирів (жирних), 27,8 тис. тонн кисломолочних продуктів, а також 10,2 тис. тонн згущеного молока і вершків на рік.

Приймання та переробка молока здійснюється на 16 підприємствах, найпотужнішими з яких є АТ "Лакталіс-Миколаїв", "Баштанський сирзавод", Первомайський молочноконсервний комбінат. Значний внесок в загальні обсяги продукції харчування належить АТ "Миколаївський комбінат хлібопродуктів", "САН ІнБев Україна", ТОВ "Сандора" та ін. Крім цього, в регіоні діють підприємства харчової промисловості споживчої кооперації - десятки ковбасних, консервних та рибопереробних цехів.

ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Легка промисловість Миколаївської області представлена рядом підприємствам, основними з яких є підприємств швейної підгалузі - АТ "Санта -Україна", ЗАТ "Вікторія", що виготовляють чоловічій, жіночий та дитячий одяг. Товари текстильної продукції випускає ТОВ “Велам”, шкіряну сировину, шкіргалантерею та різноманітне взуття - ЗАТ "Возко".

Питома легкої промисловості області вага в обсязі продукції легкої промисловості України досягає 6,3%.

ДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Добувна промисловість Миколаївської області в загальнообласній структурі виробництва має невеликі показники, але наявність природно-сировинної бази для виробництва будівних матеріалів сприяє інвестиційній привабливості галузі. На території області є можливість ефективної розробки родовищ граніту, будівельного і облицювального каменю, сировини для виготовлення цегли та черепиці, інших будівельних матеріалів.

Сільське господарство

Загальна площа сільськогосподарських угідь дорівнює 2 мільйонам гектарів, 1,7 млн.га з яких - орні землі, або 5,0% ріллі України.

Питома вага області у виробництві сільськогосподарської продукції держави понад 3,3%. Виробнича структура сільського господарства - рослинницько-тваринницька.

Транспорт

Область має розгалужену транспортну систему. Через її територiю проходять автомобiльнi шляхи Миколаїв-Одеса-Кишинiв, Миколаїв- Сiмферополь, Миколаїв-Кiровоград та iншi.

Географічне розташування області на вході до внутрішніх водних шляхів, розгалужена потужна транспортна система, до складу якої входять всі види транспорту (залізничний, морський, річковий, автомобільний, авіаційний та трубопровідний), наявність судноплавних водних артерій – все це відіграє провідну роль для виконання та нарощування вантажоперевезень і розвитку Миколаївського транспортного (інтермодального) вузла.

Область є одним із важливих центрів національних та міжнародних транспортних зв'язків.

Довжина автомобiльних шляхiв загального користування з твердим покриттям становить 4,9 тис.км.

Експлуатаційна довжина зілізничних колій загального користування – 28,9 км2 шляхів на 1 тис. км2 території.

Наявність водних артерій та приморське розташування території зумовили значний розвиток морського та річкового транспорту.

Три морських, один річковий порти, три крупних термінали складають єдиний Бузько-Дніпровський морський транспортний вузол на північному узбережжі Чорного моря. Навігація в акваторіях портів триває цілий рік.

Засоби комунікації

Зв’язок

Послуги електрозв’язку в Миколаївській області надає Миколаївська філіяї ВАТ«Укртелеком».

Основними його задачами являється збільшення обсягу надання послуг і, в першу чергу, це приріст телефонних апаратів, збільшення платного трафіку, а також розширення нових видів послуг.

На кінець 2008 року в області налічувалось 327,6 тис. телефонних апаратів, що на 8,8% перевищило рівень відповідної дати 2007 року, в тому числі у міській телефонній мережі – 286690 телефонних апаратів, в сільській місцевості – 40898 телефонних апаратів.

Забезпеченість населення основними домашніми телефонними апаратами на 100 сімей у міських поселеннях становила 77 одиниць (рік тому - 74), у сільській місцевості – 25 (24).

На цей час працює 1387 універсальних таксофонів, з них 1219 – у міської телефонної мережі, 168 – у сільської телефонної мережі.

Триває робота з розвитку нових видів послуг.

Поштовий зв'язок

Послуги поштового зв’язку в Миколаївській області надає Миколаївська філія УДППЗ «Укрпошта». Основними його задачами являються найбільше повне задоволення потреби населення, підприємств, організацій в послугах поштового зв’язку, розповсюджування періодичних видань по підписці і в розницю, магістральна перевозка пошти.

Миколаївська філія УДППЗ «Укрпошта» надає послуги зв’язку в м. Миколаєві через мережу 478 відділень зв’язку. Виробнича діяльність відділень зв’язку заклечається в прийомі, обробці, пересилки та доставці адресатами від відправників письмової кореспонденції, посилок, бандеролей, грошових переводів, періодичних видань, пенсій та пособій.